Wymieniamy rady myślicieli z przeszłości i dzielimy się kilkoma prostymi, światowymi mądrościami.
1. Metoda monety
Prosta i nieskomplikowana metoda: bierzesz dwie wersje wydarzeń, przypisujesz każdą z nich do odpowiedniej strony monety, a następnie rzucasz nią. Wynik zależy od tego, czy na szczycie znajdzie się orzeł czy reszka.
Wydaje się, że podejmowanie decyzji za pomocą monety to całkowite oddanie się przypadkowi. Może tak być, jeśli naprawdę nie dbasz o to, co wybierzesz. Ale zaletą tej metody jest to, że rzucając monetą, ludzie zwykle zaczynają mieć nadzieję na konkretny wynik. Oznacza to, że dana osoba dokonała już wyboru wewnątrz siebie i uzna alternatywy za nieoptymalne.
2. Dwa krzesła
Metoda ta jest z powodzeniem stosowana w psychologii. Na przykład, została ona zalecona przez psychologa reprodukcyjnego Olgę Kaver w jej materiale na temat gotowości do porodu.
Musisz usiąść na pierwszym krześle i wyobrazić sobie, że podjąłeś jedną z decyzji. Zastanów się, jak dalej potoczą się wydarzenia i jak się czujesz. Czy czujesz się komfortowo, czy czujesz się szczęśliwa. Następnie powtórz to samo z drugim krzesłem i innym wyborem.
To tak, jakbyś odbywał dwie mini-podróże w przyszłość. Oczywiste jest, że nie konstruują one rzeczywistych wydarzeń i mają na celu jedynie pomóc ci zrozumieć siebie. Ale tego właśnie potrzebujesz.
3. bilans
Platon zaproponował, by w „Protagorasie” wypisać plusy i minusy, a następnie porównać, który z nich jest większy.
Platon
Starożytny grecki filozof.
Ty, jako człowiek umiejący dobrze ważyć, zsumuj wszystko, co przyjemne, i zsumuj wszystko, co uciążliwe, zarówno bliskie, jak i dalekie, a położywszy to na wadze, powiedz: czego jest więcej?
Jeśli porównujesz różne przyjemności, wybieraj dla siebie zawsze te bardziej znaczące i obfite, a gdy porównujesz różne cierpienia – te nieistotne i małe.
Kiedy porównujesz przyjemność z cierpieniem, jeśli przyjemne przeważa nad uciążliwym, czy to bliskie przeważa nad odległym, czy odwrotnie, powinieneś robić to, co zawiera przyjemne; jeśli przeciwnie, uciążliwe przeważa nad przyjemnym, nie należy tego robić.
Aby skorzystać z tej metody, podziel arkusz na dwie kolumny. W jednej kolumnie zapisz korzyści, zalety, plusy decyzji, które będą z niej wynikać teraz i w przyszłości, w drugiej – minusy, wady, straty. Pozostaje zobaczyć, co jest lepsze i wybrać.