Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii w 2023 r. otrzymała amerykańska profesor Claudia Goldin za badanie wkładu kobiet w rynek pracy, ogłosił szwedzki bank centralny. Jest trzecią kobietą, która zdobyła tę nagrodę.
Profesor Uniwersytetu Harvarda przeanalizowała w szczególności szklany sufit, który utrudnia rozwój kariery kobietom, a także lukę płacową, w wyniku której kobiety otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni.
Goldin twierdzi, że udział kobiet w rynku pracy jest uwarunkowany oczekiwaniami dziewcząt co do ich przyszłości. Zauważa, że wprowadzenie pigułki antykoncepcyjnej było przełomem, ponieważ pozwoliło kobietom zaplanować ciążę w najbardziej odpowiednim momencie ich kariery zawodowej.
Jury Nobla wyjaśnia, że ekonomistka stworzyła pierwszą kompleksową analizę płac kobiet i ich udziału w rynku pracy na przestrzeni ostatnich 200 lat: „Jej badania ujawniają przyczyny zmian w zatrudnieniu kobiet, a także główne powody utrzymujących się różnic między płciami.
Według Goldin, narodziny pierwszego dziecka są głównym czynnikiem wpływającym na różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn o takim samym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.
Kariera akademicka
Claudia Goldin została uhonorowana w 2019 r. przez Fundację BBVA nagrodą Frontiers of Knowledge w kategorii ekonomii, finansów i zarządzania przedsiębiorstwem za bycie „pionierem” w ekonomicznej analizie przyczyn różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.
Goldin, urodzona w Nowym Jorku w 1946 r., ukończyła ekonomię na Cornell University i uzyskała doktorat z tej samej dyscypliny na University of Chicago.
Jej kariera dydaktyczna i badawcza rozpoczęła się na Uniwersytetach Wisconsin i Princeton, gdzie była profesorem, a następnie na Uniwersytecie Pensylwanii, gdzie najpierw była profesorem zwyczajnym, a później profesorem zwyczajnym. Obecnie pełni funkcję Henry Lee Chair in Economics na Uniwersytecie Harvarda, do którego dołączyła w 1990 roku.