Jak usunąć lód i odmrozić szyby samochodowe

0 comment

Reklama

Ciepła woda, środek przeciw zamarzaniu i inne skuteczne sposoby przeciwdziałania powstawaniu skorupy lodowej.

Chociaż ogrzewanie przedniej szyby nie stało się standardową opcją, zimowe wahania temperatury sprawiają, że wszyscy kierowcy bez ciepłych garaży cierpią. Nie należy się jednak spieszyć z denerwowaniem – istnieje wiele rozwiązań tego problemu.

Czego użyć, aby wyeliminować oblodzenie
1. Skrobaczka i szczotka
Najpopularniejsze narzędzia do odmrażania szyb. Przy prawidłowej obsłudze mogą skutecznie poradzić sobie z zamarzniętą skorupą. Jednak przy częstym stosowaniu, zwłaszcza w nowoczesnych samochodach, prowadzą do powstawania drobnych rys, które są obarczone odblaskami reflektorów nadjeżdżających samochodów i słońca.

Najlepiej jest rozpocząć pracę ze skrobaczką po lekkim ogrzaniu szyby przez powietrze nagrzewnicy. W ten sposób pod skorupą utworzy się cienka warstwa wody, po której kawałki lodu będą się dobrze ślizgać.

Gdy nie ma czasu, należy najpierw rozbić skorupę, przejeżdżając po niej tylną stroną skrobaka z grzebieniem, a dopiero potem usunąć fragmenty w zwykły sposób. Znacznie ułatwi to zadanie czyszczenia szyby i zmniejszy ryzyko zarysowań.

Jeśli skrobak jest jednostronny, można „przeciąć” skorupę, pracując nie z całą powierzchnią narzędzia, ale z jednym z rogów. Lód, który został pocięty na kawałki, ustąpi.

2. Grzałka
Standardowa metoda rozmrażania za pomocą standardowej nagrzewnicy działa doskonale, ale nadaje się tylko wtedy, gdy masz trochę wolnego czasu. Trzeba poczekać, aż silnik nieco się rozgrzeje, a ciepłe powietrze roztopi dolną część warstwy lodu. Następnie skorupa łatwo odpadnie, zwłaszcza jeśli pomożesz jej skrobaczką.

Wiele osób boi się używać ogrzewania, gdy jest bardzo zimno, aby szyba nie pękła z powodu różnic temperatur. W rzeczywistości jest to prawie nierealne. Teoretycznie takie prawdopodobieństwo jest tylko w nowoczesnych samochodach z nagrzewnicami elektrycznymi, dzięki którym nagrzewnica działa nawet na nierozgrzanym silniku. Ale nawet tam z reguły system włącza się płynnie i jest automatycznie blokowany przy skrajnie niskich wskazaniach termometru.

Ze względu na różnice temperatur szyba może pęknąć tylko wtedy, gdy silnik jest w pełni rozgrzany bez włączania nagrzewnicy, a następnie gwałtownie skierować strumień gorącego powietrza na lodowatą szybę. Istniejące już pęknięcia spowodowane kamieniami lub wypadkami drogowymi również zwiększają ryzyko.

Aby uniknąć problemów, ustaw temperaturę ogrzewania na maksimum, a klimatyzację na minimum i włącz nagrzewnicę natychmiast po uruchomieniu silnika. Dopóki silnik się nie rozgrzeje, na szybę będzie dmuchać zimne powietrze. Stopniowo będzie ono stawać się cieplejsze, a wraz z nim sama szyba będzie nagrzewać się stopniowo i bez nagłych zmian.

Może Ci się spodobać

Reklama